COPYRIGHT OF

HARRIS RATINGS WEEKLY

PO BOX 110550

CARROLLTON, TX 75011-0550

(972) 417-9537

PLAYOFF EDITION - WEEK OF DEC. 4, 1998

AAAAA TOP TEN AND HOW THEY FARED

1. Katy (12-1) beat Pas. Dobie, 24-10

2. Con.Judson (13-0) beat Edinburg, 54-13

3. Midland Lee (12-1) beat Copperas Cove, 43-17

4. Lufkin (10-3) beat Georgetown, 35-28

5. Jersey Village (11-2) beat Plano, 35-20

6. So.Grand Prairie (9-4) beat Amarillo, 38-20

7. Ald. Eisenhower(10-3) beat Alief Elsik, 38-21

8. Westlake (11-3) lost to Lake Highlands, 24-23

9. Plano East (10-2) season over

10.S.A. Madison (11-2) beat McAllen Rowe, 28-25

5A DIVISION I SEMI-FINALS

Duncanville vs. (3) Jersey Village

Ald. Eisenhower vs. (7) Converse Judson

5A DIVISION II QUARTER-FINALS

Midland Lee (8) vs. So. Grand Prairie

Lufkin (6) vs. Lake Highlands

Katy (11) vs. Clear Brook

S.A. MacArthur vs. (6) S.A. Madison

----------------------------------------------------------------------------

AAAA TOP TEN AND HOW THEY FARED

1. Stephenville (12-1) beat Pampa, 42-0

2. La Marque (11-0) beat Dayton, 20-14

3. Schertz Clemens (12-1) lost to Smithson Valley,19-14

4. C.C. Calallen (10-2) season over

5. W.O.-Stark (10-1) season over

6. Andrews (10-1) season over

7. Dayton (12-1) lost to La Marque, 20-14

8. Brownwood (10-2) season over

9. Highland Park (11-2) beat Colyv.Heritage, 28-16

10.Grapevine (9-4) beat Greenville, 34-31

4A DIVISION I SEMI-FINALS

Plainview vs. (7) Grapevine

Bay City vs. (pk) Alice

4A DIVISION II QUARTER-FINALS

Stephenville (21) vs. W.F. Hirschi

Southlake Carroll vs. (3) Highland Park

La Marque (11) vs. Silsbee

Smithson Valley (7) vs. N.B. Canyon

AAA TOP TEN AND HOW THEY FARED

1. Newton (11-1) beat Rockdale, 34-17

2. Breckenridge (12-1) lost to Monahans, 29-0

3. Daingerfield (13-0) beat Commerce, 33-26

4. Waco La Vega (11-1) season over

5. Sweeny (10-2) beat C.C. West Oso, 31-18

6. Childress (11-2) beat Colorado City, 56-14

7. Crane (13-0) beat Iowa Park, 16-7

8. Cleveland (9-2) season over

9. Aledo (11-1) beat Liberty-Eylau, 27-10

10.Commerce (11-2) lost to Daingerfield, 33-26

3A DIVISION I SEMI-FINALS

Monahans vs. (13) Aledo

Giddings vs. (2) Cuero

3A DIVISION II QUARTER-FINALS

Childress vs. (pk) Crane

Daingerfield (7) vs. Royse City

Newton (12) vs. Manor

Sweeny (10) vs. Aransas Pass

----------------------------------------------------------------------------

AA TOP TEN AND HOW THEY FARED

1. Brookshire Royal (11-1) beat Comfort, 28-8

2. Mart (13-0) beat Hughes Springs, 51-22

3. Stanton (12-1) beat Albany, 35-7

4. Paul Pewitt (10-3) beat Boyd, 38-32

5. Pilot Point (10-1) season over

6. Celina (11-2) beat Grand Saline, 27-9

7. Grand Saline (11-2) lost to Celina, 27-9

8. Spearman (13-0) beat Seagraves, 27-21

9. Seagraves (11-2) lost to Spearman, 27-21

10.Boyd (11-2) lost to Paul Pewitt, 38-32

2A DIVISION I SEMI-FINALS

Canadian vs. (10) Paul Pewitt

Mart vs. (pk) Brookshire Royal

2A DIVISION II QUARTER-FINALS

Spearman vs. (8) Stanton

Celina (6) vs. Italy

Elysian Fields (12) vs. Troup

Ganado (7) vs. Goldthwaite

----------------------------------------------------------------------------

A TOP TEN AND HOW THEY FARED

1. Tenaha (13-0) beat Era, 47-24

2. Iola (12-0) beat Charlotte, 40-8

3. Era (11-1) lost to Tenaha, 47-24

4. Aspermont (13-0) beat Rocksprings, 28-6

5. Wheeler (10-2) beat Sudan, 28-27

6. Sudan (9-3) lost to Wheeler, 28-27

7. Bartlett (12-1) beat Falls City, 22-19

8. O'Donnell (11-1) beat Gruver, 41-14

9. Menard (11-1) beat Paducah, 24-0

10.Wortham (11-1) season over

1A QUARTER-FINALS

Wheeler (9) vs. O'Donnell

Aspermont (8) vs. Menard

Tenaha (20) vs. Detroit

Bartlett vs. (7) Iola

Go Back